Co se stane, když hypotéku nebudu platit?

 

Víme, že náš záměr je platit splátku/splátky hypotéky včas. Nicméně může se stát, že z důvodu horší životní situace nebude splácení možné.

Teď neřeším, že se splátka hypotéky pošle s několika denním zpožděním, ale to, když nebudeme moci platit 1 až několik měsíců.

Když platíme pozdě, tak se maximálně dostaneme s negativním záznamem do bankovních registrů a také do interní databáze banky. To nám zkomplikuje situaci při žádání o další úvěr.

Základní pravidlo je komunikovat s bankou. Ideálně alespoň měsíc před tím, když víme, že to bude špatné. Jestli to nastavení Vaší hypotéky umožňuje, odloží nebo posunou vám splátky nebo místo celé splátky budete platit jenom úroky. Cílem banky je, abyste platili. Ne aby zesplatňovala úvěr a dražila nemovitost. Takže, prosím, nedělejte mrtvého brouka, nestrkejte hlavu do písku a nedoufejte, že se na Vás tak nějak zapomene. To je hloupé myšlení.

 K zesplatnění úvěru dochází mezi 6 až 12 měsíci. Zesplatnění znamená, že banka bude po Vás v dopise požadovat jednorázové doplacení zůstatku jistiny + penále. Záznam zesplatnění je vidět v bankovních registrech a je to jeden z nejhorších možných záznamů kvůli kterému vám pak jiná banka minimálně 3 až 5 let nepůjčí ani korunu.

Další kroky jsou u každé banky jiné. Některá dá hned příkaz k exekuci a zahájí exekuční dražbu, jiná zase přeprodá pohledávku, tzn. že prodá váš dluh někomu jinému. Tyto pohledávky jsou velice zajímavé pro různé spekulanty, protože jsou zajištěné nemovitosti. Nebo také může pověřit vymáháním pohledávky interní nebo externí pracovníky.

V každém případě toto není situace, ve které by chtěl kdokoliv být. Komunikujte, prosím, jak s bankou, tak s člověkem, který Vám s hypotékou pomáhal.

Nicméně nejlepší ochrana proti této situaci je kombinace vlastních rezerv + optimálně nastavené pojištění. Tím minimalizujeme dopady na naší finanční existenci. Nikdo z nás není nesmrtelný a ani superman. Buďte rozumní a nechte si připravit ucelený koncept financování + zajištění rizik.

Jako bonus pro vás link na mé video kde vše podrobnějí vysvětluju.

Zavolejte nebo zanechte vzkaz na kontaktním formuláři a najdeme ideální řešení vaší situace!

Kontaktovat mě můžete kdykoli.

Sledovat či kontaktovat mě můžete také na:

> FACEBOOK: https://www.facebook.com/hypotekar

> LINKEDIN: https://www.linkedin.com/in/marian-drgo-83005237/

> YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCHloJC1Y5leIoz57iN-nG6A

> WEB: http://mariandrgo.cz/

> TEL: 731757596

14 + 13 =