Na co se banka dívá, když zkoumá Váš příjem

Jak se v případě ověřování příjmu postupuje a co vše skutečně banka vidí?

V tomto článku neřeším, do jakých registrů banky nahlížejí. To je samostatné téma, které rozeberu v jiném článku.

Spíše popíšu všeobecně známe postupy ověřování příjmu.

Jedna ze základních a klíčových částí v případě žádání o hypotéku je prověření přijmu.

Zaměstnanec:

V případě, že jste zaměstnanec a příjem Vám chodí na účet, tak bance dokládáte potvrzení o přijmu od zaměstnavatele a výpisy z účtu ( standardně poslední 3 ).

Prvním krokem je optická kontrola přijmu na výpisech z účtu a potvrzení o přijmu.Jestli Vám na účet chodí skutečně to co potvrdil zaměstnavatel.

Proto je zbytečné domlouvat se se zaměstnavatelem, že Vám jako na potvrzení napíše vyšší příjem. #Sorryjako

Také se proklepne zaměstnavatel, jestli náhodou není v likvidaci nebo insolvenci a jestli má nahlášený alespoň nějaký počet zaměstnanců. Tady taky není moc prostoru pro spekulanty, kteří se domluví s kámošem, že je jako papírově zaměstná.

Zaměstnanec banky nebo externí call centrum následně zavolá kontaktní osobě na potvrzení o přijmu. To je nejčastěji mzdová účetní nebo v případě mikro/malé firmy nebo OSVČ samotný zaměstnavatel.Obsah telefonátu je  jenom ověření údajů, které jsou napsané na samotném potvrzení, tzn. žádný velký výslech.

Samotné prověření bankovních a nebankovních registru probíhá ještě u bankéře na pobočce, tzn. počítejme že po této stránce máme vše v pořádku.

Příjem v hotovosti:

Příjem v hotovosti je u některých bank komplikovanější. Potvrzení o přijmu a výplatní pásky jsou jasné, nicméně schvalovatel bude pravděpodobně také chtít vidět Evidenční list důchodového pojištění, a to už neošulíte.

Prokazování / ověřování příjmu u OSVČ:

V případě, že jste OSVČ, tak bude chtít banka vidět 1, některá 2, poslední DPFO (buď to kopii s razítkem FÚ nebo opis od správce daně) a určitě bezdlužnost vůči FÚ + potvrzení o zaplacení daně. Některé banky chtějí i bezdlužnosti vůči sociálce nebo i zdrávce.

Samozřejmě se mimo jiné kontroluje zda je živnost aktivní.

Slabé místo je v případě, když máte v předposledním DP zisk např. 100.000,-Kč a v posledním už zisk 600.000,-Kč. Schvalovatel bude chtít nějaké vysvětlení takového navýšení příjmu. V případě, že ten rok, kde byl zisk 100.000 byl Váš první rok podnikaní, tak je to v pohodě.
Jestli v případě požadavku navýšení reálně doložíme vysvětlením, fakturami nebo pohybem na účtu je to ok.
Co se týče příjmu z dańnového přiznání , tak o tom píšu v článku hypotéka pro živnostníky https://mariandrgo.cz/hypoteka-pro-zivnostniky-2019/

Příjem z vlastní s.r.o.:

V případě příjmu jednatelů s.r.o. je to jak kde. Hypotéky na rodné číslo,  u kterých se prokazuje  příjem na základě výkazů firmy,  jsou pořád oblíbene a nekteré banky je rádi poskytují.

Někde chtějí vidět opis výkazů společnosti přímo z FÚ.

Je ještě mnoho podkategorií, ale o těch se nebudu zbytečně rozpisovat. Drtivá většina klientů zapadá do výše popsaného.

Závěrem:

Co se tyče nároku na samotnou bonitu, tak to má každá banka  jiné. 

Nicméně obecně platí, že když máte vedle sebe kvalitního financiéra , dotáhneme financování Vašeho záměru do uspěšného konce a za skvělých podmínek, ať už jste zaměstnanec , OSVČ nebo majitel/spolumajitel právnicke osoby.

Také mě sledujte na :

► FACEBOOK: https://www.facebook.com/hypotekar

► LINKEDIN: https://www.linkedin.com/in/marian-drgo-83005237/

► YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCHloJC1Y5leIoz57iN-nG6A

► WEB: http://mariandrgo.cz/

► TEL: 731757596

10 + 4 =

Zůstaňme v kontaktu
error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial