Jak si banka ověřuje Váš příjem?

 

Na co se banka vlastně dívá, když zkoumá Váš příjem?

Jak při ověřování příjmu postupuje a co vše dokáže zjistit?

Banky jsou na své peníze opatrné a při ověřování příjmu žadatele o hypotéku postupují obezřetně. Když žádáte o hypotéku, ověření vašeho příjmu je naprosto klíčový krok. Podívejme se tedy, jak si banka ověřuje, že skutečně máte příjem, který jí tvrdíte, že máte.

Jedna ze základních a klíčových částí v případě žádání o hypotéku je prověření přijmu.

 

Na konci článku, v případě, že se vám nechce čít:-)  je video, které jsem pro vás natočil.

 

Pokud jste zaměstnanec:

V případě, že jste zaměstnanec a Vaše mzda či plat Vám chodí na účet, budete bance dokládat potvrzení o přijmu od zaměstnavatele a výpisy z účtu – standardně za poslední 3 měsíce.
Když už jste klientem banky u které žádate o hypotéku, vypisy z pravidla nemusíte dokládat protože si je banker vygeneruje sám.

Prvním krokem, který banka podnikne, je, že se prostě podívá na to, jaký příjem máte na výpisech z účtu a na potvrzení o příjmu. Samozřejmě by to mělo sedět, protože dokládáte, že vám na účet skutečně chodí tolik peněz, kolik vám zaměstnavatel na potvrzení potvrdil.

Zkrátka a dobře je zbytečné ( a také to zavání úvěrovým podvodem) domlouvat se s Vaším zaměstnavatelem, aby Vám na potvrzení napsal vyšší příjem. Leda byste ho přesvědčili, aby Vám skutečně začal posílat ( povýšil Vás a reálně přidal k výplatě ) více peněz, což samozřejmě můžete zkusit 🙂

Banka si také proklepne zaměstnavatele – podívá se, zda náhodou není v likvidaci nebo nespadl do insolvence. Taky si zkontroluje, že zaměstnavatel skutečně existuje, což se dobře pozná podle toho, že má nahlášené aspoň nějaké zaměstnance. Spekulanti a podvodníčci, se někdy domluví s kámošem, aby je zaměstnal jen papírově, na oko. Ti však v tomto kroku pohoří.
Zaměstnanec banky nebo operátor z externího call centra poté zavolá tomu, kdo je na potvrzení o příjmu uveden jako kontaktní osoba.  A to je vše co k tomuto kroku mohu  a chci prozradit.

 

A jak je to s registrama?

Prověření bankovních i nebankovních registrů probíhá ještě u bankéře na pobočce. Předpokládejme však, že po této stránce bude vše v pořádku. Nebudu dnes popisovat, do jakých registrů banky nahlížejí – to si nechám na samostatný článek. Je to totiž docela rozsáhlé téma.
Nicméně jsem pro Vás jako bonus k článku natočil video na téma  Bankovní a nebankovní registry . Stačí kliknout na odkaz a vše se dozvíte

https://www.youtube.com/watch?v=R-OHdnMLb9w

Mám příjem v hotovosti – budu bez hypotéky?

Nejspíš ne, nebojte. Je však pravda, že příjem v hotovosti, to u některých bank znamená komplikaci. Potvrzení o příjmu a doložené výplatní pásky jsou sice jasné, schvalovatel však bude pravděpodobně chtít vidět ( ve většině bank) i možná váš Evidenční list důchodového pojištění. A u toho už prostě budete muset s pravdou ven, tam se nic neošulí.

Prokazování / ověřování příjmu u OSVČ:

Jak se prokazuje příjem u OSVČ?

Pokud jste OSVČ, banka bude chtít vidět buď vaše poslední nebo dvě poslední přiznání k dani z příjmů. Bude požadovat buď kopii s razítkem od finančního úřadu, nebo opis od správce daně.
Také budete muset dodat potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a potvrzení o zaplacení daně. Ale pozor, některé banky vyžadují také doložení bezdlužnosti vůči ČSSZ.

Banka mimo jiné také zkontroluje, zda je vaše živnost stále aktivní. To asi není žádné překvapení. Banka přeci jen potřebuje, abyste vydělávali i nadále. Splátky hypotéky se samy nezaplatí 🙂

Trochu více vysvětlování bývá potřeba v případě, že v předposledním daňovém přiznání máte zisk např. 100 000 Kč, v posledním daňovém přiznání však už je váš zisk např. 600 000 Kč. Schvalovatel bude chtít takto výrazné zvýšení ve vašich příjmech nějak vysvětlit.
Pokud byl rok, kdy byl zisk nižší, vaším prvním rokem podnikaní, bude vše v pořádku.

Samozřejme můžeme pro zjednodušení celého procesu vybrat banku které stačí jenom poslední DPFO.

Pokud jde o daňové přiznání jako doklad příjmu a možností výpočtu příjmu z daňového přiznání, podrobnosti popisuji ve svém článku  Hypotéka pro živnostníky https://mariandrgo.cz/hypoteka-pro-zivnostniky-2019/ nebo se take můžete podívat na video Hypotéka pro živnostníky na mém Youtube kanálu: Marián Drgo Hypoteční specialista

Pro živnostníky v oboru IT jsem připravil samostatné video : Hypotéka pro ITáky 

Příjem z vlastní s. r. o.

Pokud jde o doložení příjmu jednatele nebo společníka s. r. o., banky k tomu přistupují různě. U tzv. hypotéky na rodné číslo, u které žadatel prokazuje příjem na základě výkazů své společnosti, jsou některé banky relativně nenáročné a hypotéku na základě takto prokázaného příjmu rády poskytnou. Jiné banky jsou však opatrnější a chtějí vidět opis výkazů společnosti přímo od finančního úřadu.
Jak získat hypotéku pro majitele nebo spolumajitele s.r.o. je téma článku https://mariandrgo.cz/hypoteka-pro-podnikatele-majitele-s-r-o/  a v roce 2023 jsem natočil aktualizované video právě pro vás majitele a spolumajitele firem na které se můžete podívat tady : https://www.youtube.com/watch?v=VPzo2Tb4kUg

 

Závěrem

Dalo by se rozebrat ještě spoustu dalších podkategorií, ale o těch se tu nebudu zdlouhavě rozpisovat. Naprostá většina klientů totiž spadá pod jednu z výše uvedených kategorií dokládání příjmu. Co se týče nároku na samotnou bonitu (schopnost žadatele splácet hypotéku), to už má každá banka nastaveno jinak.

Vždy však platí, že pokud při vyřizování hypotéky vedle sebe máte kvalitního hypotékáře, financování Vašeho záměru dotáhneme do úspěšného konce – a to za skvělých podmínek. Tím jsem si jistý. Ať už jste zaměstnanec, OSVČ nebo vlastníte s. r. o., ozvěte se mi a já vám pomůžu získat výhodnější hypotéku.

 

Slíbený link na video

 

 

Když nevíte, dejte mi vědět! 🙂

 

Potřebujete více informací? Nebo se rovnou nezávazně potkáme?

Jsem vám k dispozici kdykoli!

Kontaktovat mě nebo sledovat tipy a novinky ohledně hypotéky můžete na:

FACEBOOK: https://www.facebook.com/hypotekar

LINKEDIN: https://www.linkedin.com/in/marian-drgo-83005237/

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCHloJC1Y5leIoz57iN-nG6A

WEB: http://mariandrgo.cz/

► TEL: 731757596

Podívejte se na hypoteční videa z mého Youtube kanálu