gtag('config', 'G-BRJC9LGHSL');

Tento článek jsem napsal výhradně pro ty, kdo si chtějí vzít hypotéku na pořízení vlastního bydlení. Nebudu tu chodit kolem horké kaše a napíšu to prostě tak, jak to je. Hypotéka a rozchod. Tak pojďme na to…

Hypotéka je dobrý sluha, ale špatný pán

Hypotéka rozchodem nekončí

Dejme tomu, že jste mladý pár, který spolu žije nějaké 2 roky. Rok jste si „užili“ v podnájmu a teď se chcete posunout dál a koupit si vlastní byt nebo dům.

Asi není divu, že nemáte našetřené žádné horentní sumy. Proto chcete koupit byt bez vlastních zdrojů… a ideálně chcete, aby úvěr stačil i na nákup nějakého toho vybavení, aby se vám bydlelo příjemněji. Takhle to začíná.

Realita je taková, že u hypotéky banky posuzují přiměřenost výše úvěru a schopnost žadatele splácet.A ve většině případů je to, co vydělá jeden člověk málo. Proto obvykle musíme k hypotéce sjednat i doplňkový úvěr ze stavebního spoření, v úvěru budou figurovat oba z páru… no, a už jsme tam – hypotéka začíná být špatný pán.

Hypotéka ve vztahu může mít hořký konec

Pro mladé lidi je situace jasná: celková měsíční splátka se dá snést, i když je vyšší než byl nájem. Protože peníze přece jdou „do vlastního“. Na konci splácení je byt, který bude váš. Všechno se zdá být super. Jenže… co když všechno pořád tak super nebude?

Nikdo si to nepřejeme, ale co když přijde rozchod? Co bude potom? „Majitelem“ bytu jste oba, ale DLUHY máte také oba. A to je zatraceně špatná situace! Nakonec to dopadá tak, že jeden vyhazuje druhého, ten ale nikam jít nehodlá, protože je to přece i jeho byt. Emoce, zničené sny, ani s jedním není rozumná řeč.

Jaké jsou možnosti?

Splácet půlku úvěru a k tomu si platit nájem nějakého dalšího minibytu… to finančně neutáhne nejspíš ani jeden z bývalých partnerů. Další úvěr na bydlení? Možná nedostanete. V bankovních registrech vám svítí záznam, že už splácíte hypotéku a k tomu doplňkový úvěr ze stavebka… pokud nemáte opravdu nadprůměrné příjmy, další úvěr vám příštích několik let nikdo nedá.

Jediné rozumné řešení je:

  1. Byt prodat.
  2. Ze získaných peněz (snad) poplatit všechny společné dluhy.
  3. Jít v životě dál každý svou vlastní finanční cestou.

Problém je, že ve víru emocí, zklamání a obav z budoucnosti tohle rozumné řešení zvládne jen málokdo.

Obvyklý průběh bývá však dost odlišný:

Jeden z páru se odstěhuje zpátky k rodičům (pokud tedy nebydlí na druhém konci republiky), ale společný úvěr pořád splácejí oba. Ale i kdyby se nakrásně domluvili, že všechny úvěry bude dál splácet ten, kdo v bytě zůstává, i tak jsou tu stále záznamy v bankovních registrech – ty jen tak nezmizí. I když je jeden z bývalých partnerů „jen“ spolužadatel, přístup k úvěru v budoucnosti bude mít dost komplikovaný. Banky totiž budou brát v úvahu celou splátku – a bude jim jedno, že reálně tu splátku splácejí dva, takže skutečný měsíční výdaj obou je nižší. A pozor, to „nejlepší“ nakonec: když jeden přestane splácet, průšvih samozřejmě půjde za oběma!

Výzvy od banky, že splátka nebyla uhrazena včas, opakovaná výzva, vymáhací telefonáty z banky a nakonec exekuce rovnou na oba žadatele – a to nejenom na byt, ale i na jejich běžné účty!

A to ani nezmiňujeme další komplikace: péče o malé děti, rodičovská, možná i rozvod a s ním spojené majetkové vypořádání atd.

Více o tomto tématu se dozvíte ve videu    Co se stane když hypotéku nebudu platit

Je pro vás hypotéka „ta pravá“?

Samozřejmě se může stát, že najdete skvělou nemovitost, kterou si prostě zamilujete. Budete ji chtít koupit. A možná že i váš realitní makléř bude super profík, se kterým se snadno domluvíte, já vám zajistím super hypotéku… ale nakonec to je přece jenom především pořádný DLUH, který musíte dalších 30 let každý měsíc splácet.

Proto si prosím pořádně rozmyslete, zda jste ochotni naložit si na bedra takovou velkou zodpovědnost. Placení hypotéky není legrace, je to závazek skoro na půl života.

Život přináší různé nástrahy a překvapení:

  • Pokles příjmů když se začnete starat o malé děti
  • Ztráta zaměstnání při útlumu ekonomiky (finanční rezerva vám nevydrží roky)
  • Neúspěch v podnikání
  • Dlouhodobé zdravotní komplikace (tady může pomoct ona finanční rezerva doplněná pojištěním).

Jak už jsem psal na začátku, já udělám svou práci jak nejlépe dovedu. Na vás je však mnohem důležitější část: dobře si rozmyslet, zda skutečně zvládnete každý měsíc zaplatit splátku hypotéky, i když vám možná život zrovna připraví nečekané dobrodružství.

Promysleli jste si svou situaci a své možnosti? Výborně! Ozvěte se mi a já využiju všechny svoje zkušenosti pro to, abyste dostali hypotéku tak výhodnou, jak jen to půjde. Když nevíte, dejte mi vědět!

Potřebujete více informací? Nebo se rovnou nezávazně potkáme? Jsem vám k dispozici kdykoli!

Kontaktovat mě nebo sledovat tipy a novinky ohledně hypotéky můžete na: