Splácet nebo nesplácet? To je oč tu běží. V minulém článku jsme se podívali na to, co je to pojištění neschopnosti splácet a jaké jsou výhody a nevýhody tohoto řešení. A dnešní téma, které je odpovědí na otázku: „Co se stane, když nebudu splácet hypotéku?“ lehce navazuje. Pokud na vašich břemenech hypotéka sedí, možná se na tento článek podíváte čistě z informačních důvodů. A nebo možná taky ne. To nevím. Ale vím, že pokud byste se možná ocitli v situaci, že z nějakého důvodu nebudete moct hypotéku splácet, budete hledat možnosti. A mlhu nejistoty, kterou byste najednou byli obklopováni, tímto článkem rozdmýchám.

Když hypotéka odejde o 1-3 dny později

Nebo o pár dní později, ať nejsme tolik konkrétní. Mluvíme o jedné z nejčastějších situací, ke kterým v praxi dochází. Splátka se zkrátka nestrhne, protože není dostatek peněz na účtu. Nestihla přijít výplata včas, zapomněli jste si přeposlat peníze mezi svými účty, mohlo se stát něco, kvůli čemu vám tato povinnost prostě jen vypadla z hlavy.

Pokud k této situaci dojde, nestane se v principu nic moc. Jestliže mluvíme o nízkých jednotkách dní, banka si strhne kromě splátky pár korun v rámci úroku z prodlení. Pravděpodobně vám ani nepřijde SMS. Pokud se navíc částka strhne čili odejde na účet, ze kterého se splátka posílá, ještě do téhož měsíce, tak nehrozí prakticky žádný negativní zápis do bankovních registrů. Banka to sice bude mít zaevidováno u vašeho „profilu“, ale zjednodušeně řečeno nejde o nic, s čím byste si měli dělat starosti. Pokud byste věděli, že se situace bude opakovat nebo byla doba prodlení i deset dnů, raději požádejte o změnu dne splácení a posuňte tento termín třeba z desátého na dvacátého.

Když se hypotéka nezaplatí daný měsíc

V tomto případě dojde pravděpodobně k odeslání textové zprávy bankou. Je to také relativně v pohodě. Upozorní vás na to, že jste splátku neodeslali. A na to poté bude navazovat e-mail nebo telefonát z banky. Ohledně telefonátu – jelikož vidí vaši „kartu klienta“ a celou mou klientskou historii, tak se mě ptali na důvod, proč tentokrát splátka neodešla včas. Někdy funguje tvrzení, že nemáte nastavený trvalý příkaz. Ale vaše situace může být třeba jiná.

Daný člověk, který vám bude volat, nic většinou nemůže, i když bude mluvit jménem banky. Rozhodně si na daném člověku nevylévejte svou zlost. Pokud víte, že se situace bude opakovat, tak to danému člověku přiznejte. Tito lidé jsou obvykle proškolení a rozhodně vám nabídnou možnosti řešení.

Vždycky komunikujte s bankou

Alfou a omegou toho, aby se z nesplácení nestal velký problém je komunikace s bankou. Té na splácení záleží stejně jako vám a věřte, existují konkrétní možnosti, co v takové situaci dělat. Mezi ně patří například splátka pouze úroků, nikoliv takzvané anuitní splátky. Je to krátkodobé řešení, které vám pomůže přečkat období, ve kterém se aktuálně nacházíte. Tato možnost se vždy odráží od toho, jak na tom v případě splácení jste.

Druhou možností bývá odklad splátek hypotéky. I když to zní velmi hezky a atraktivně, má to většinou řadu much. A je třeba se poptat na tuto možnost ve vaší bance. Pro banku se většinou jedná o takzvanou restrukturalizaci úvěru a má řadu podmínek.

Nakonec je tady ještě možnost natažení splatnosti hypotéky.

Pomůžu vám s tím

I když možnosti jsou, to nic nemění na tom, že neschopnost splácet závazek jménem hypotéka je velmi nepříjemnou situací. I proto vám s ní rád pomůžu. Jsem Marián Drgo, váš hypoteční specalista: