Jak na hypotéku, aneb co mě bude čekat

Jak na hypotéku

 

Dvakrát měř a jednou řež, to platí u hypotéky obzvlášť.  Hypotéka je závazek na většinu našeho života, a proto je velmi důležité vybrat hypotéku od dobrého bankovního partnera. Jaký je teda postup? Co mě čeká při vyřizování hypotéky?

Výběr vhodné hypotéky

Není hypotéka jako hypotéka

Kupujeme byt od fyzické osoby  nebo developera? Dům nebo pozemek? Budeme stavět zděný dům svépomocí nebo dodavatelsky? Nebo dřevostavbu a možná taky kupujeme družstevní byt. To vše jsou důležité faktory pro výběr vhodné hypotéky.

Žádná banka není nejlepší a také žádná hypotéka není nejlepší. Vše má své pro a proti.

To, že má váš kamarád hypotéku na koupi bytu v jedné bance neznamená, že je to také vhodná banka a její hypotéka pro vaši výstavbu rodinného domu.

Je hodně faktorů, které ovlivňují výběr optimální volby hypotéky pro váš záměr. Některé z faktorů mimo výše popsaných příkladů financování jsou forma a dlouhodobost příjmu, výdaje za jiné úvěrové produkty nebo hypotéky, počet osob v domácnosti, někdy i rodinný stav, výživné na děti, záznamy v bankovních a nebankovních registrech, u cizinců také druh pobytu.

V případě, že bydlíte ve větším městě, tak máte reálnou možnost, že si oběhnete všechny dostupné banky sami a vyberete si alespoň ze 7 až 10ti nabídek možného financování vašeho záměru. A možná bydlíte v městečku, kde jsou pobočky jenom 3 bank.

Nebo oslovíte hypotečního specialistu, který nejenom, že tohle vše udělá za vás, ale také vyjedná lepší podmínky, na které byste se možná stěží dostali.

 

 Kontaktujte mně

Porovnání hypoték

 

V podstatě jsou 3 druhy nabídek hypotečních úvěrů:

  1. Reklamní marketingová, s nádhernou sazbou, která nám dává pocit, že kdyby to bylo ještě levnější, tak dokonce banka platí nám,  za to, že jsme si u ní půjčili. Tyhle nabídky, teda jestli se na ně vůbec dostanete, jsou podmíněné mimo jiné vysokým příjmem, nadprůměrnou výší úvěru, pojištěním úvěru, které musíte někdy zaplatit i na 5 let dopředu, kreditní kartou a ještě nějakým drahým prémiovým účtem té banky.
  2. Pak jsou standardní nabídky od pracovníků z přepážky, kteří nemají moc pravomocí na práci se sazbou a poplatky  a ve většině případů vaší složku posunou k hypotečnímu specialistovi jejich banky. Tyto nabídky jsou s průměrnými poplatky i sazbami. Nejlépe funguje,  když jim ukážete nabídku z jiné banky a pak může celé kolečko začít znovu. Nicméně jsou i vzácné výjimky šikovných bankéřů na přepážkách, ale těch je jako šafránu.
  3. Nabídka od nezávislého hypotečního experta, který vám díky velkým objemům úvěrů a skvělým vztahům u jednotlivých bank a bankéřů, zajistí skutečně dobrou sazbu osekanou o zbytečné poplatky. Vás pak ideálně čeká jenom podpis žádosti a hypotečních smluv. Všechny kroky a komunikaci mezi těmito dvěma podpisy zajistí on.

Podpis žádosti hypotéky

 

K tomu potřebujeme formulář žádosti o hypotéku banky, kterou jste vybrali, potvrzení o příjmu ve většině případů na formuláři vybrané banky, 1 nebo 2 doklady totožnosti a podle požadavku banky i 3 nebo 6 výpisů z účtu nebo výplatní pásky.

Na základě těchto podkladů zadá bankéř vaše údaje do systému, který ještě jednou vyhodnotí vaši bonitu, na základě přesných údajů z potvrzení o příjmu. Také systém zkontroluje vaši historii v bankovních a nebankovních registrech a dalších databázích, např. insolvence, exekuce atd.

Někdy k drobným záznamům přikládáme komentáře, abychom vysvětlili situaci, kterou může systém vyhodnotit negativně.

V případě dobrého hodnocení pak máte za sebou tzv. prescoring. Takže teď už jenom dodat podklady k nemovitosti, společně s odhadem a také např. kupními smlouvami, projektovou dokumentací, stavebním povolením, dekretem od města atd.

  Kontaktujte mně

Schválení hypotecního úvěru

 

Když máme všechny podklady kompletní, posílá hypoteční bankéř celou složku na schválení na centrálu. Tam sedí schvalovatel, který vše nezávisle zkontroluje a v případě, že je vše v pořádku, tak hypotéku schválí a dá pokyn k přípravě hypotečních smluv. Standardní doba schválení a přípravy hypotečních smluv je 2 až 6 dní v závislosti od banky nebo také zda není nějaká kampaň, která všechny jejich oddělení zahltí.

 

Podpis hypotečních  smluv

Před podpisem samotných úvěrových smluv je dostanete mailem k náhledu. Pozorně je zkontrolujte, hlavně osobní údaje, domluvenou sazbu, výši úvěru atd. Nestyďte se na cokoliv zeptat, žádný dotaz není hloupý.

Kromě úvěrových smluv budete v bance také podepisovat běžný účet, jestli jste se tak rozhodli. Dostanete zástavní smlouvy, návrh na vklad vlastnického práva pro katastr a vinkulační listy pro vinkulaci pojištění nemovitosti nebo domácnosti. V případě koupě pozemku bez následné výstavby se pojištění samozřejmě neřeší. Zástavní smlouvy a návrh na vklad vlastnického práva musí také podepsat prodávající.

Podmínky čerpání hypotečního úvěru

Každá hypotéka má své odkládací podmínky čerpání, po  jejichž splnění banka vyčerpá peníze.

Mezi nejčastější je doložení originálu kupní smlouvy, potvrzení návrhu na vklad vlastnického práva od katastru, podepsané zástavní smlouvy od všech zúčastněných stran, potvrzení o uhrazení části kupní ceny, není-li to uvedeno v kupní smlouvě, vinkulace pojistné smlouvy nemovitosti/domácnosti.

Tak a vyčerpáno.

Snad vám můj stručný a ideální popis pomůže udělat  si obraz o celém procesu vyřízení hypotéky v případě, že se rozhodnete vzít si všechny jednání na svá ramena.

 

Sledujte můj Facebook , Twitter google+ , LinkedIN  a nebo zavolejte a dáme kafe:-)

Marián Drgo

https://new.mariandrgo.cz/