Koupit si investiční nemovitost v podobě bytu je jedna věc, ale druhou věcí je koupit si pozemek, na kterém si vlastní dům postavíte. Právě s tímto tématem se na mě mnozí klienti obrací. Ne každý upřednostňuje koupi bytu v Praze, kde taková nemovitost vychází na devět nebo deset milionů, ne-li víc. Logičtější je pro řadu lidí koupit si pozemek za Prahou, kde se postaví dům podle představ a požadavků. Taková koupě pozemku se však musí zafinancovat, stejně jako navazující výstavba domu.
Ze všeho nejdříve si zjistěte své možnosti
I když si řada lidí myslí, že koupit si pozemek za Prahou je výhodnější, ve skutečnosti budou nemile překvapení z toho, jak podobně vysoké jsou ceny za hranicemi hlavního města. A to i v okruhu dvaceti nebo třiceti kilometrů. Vyčkávat však na lepší okamžik je však stejné jako vyčkávat na chvíli, kdy začnou padat trakaře. Taky se to pravděpodobně nestane. Za pět let si budeme říkat, že před pěti lety to bylo levnější.
Sice se vám ceny mohou zdát vysoké, ale i v takovém případě si zjistěte svůj úvěrový rámec. To je krok, kterým jednoznačně doporučuju začít. Musíte vědět, na kolik vlastně v rámci hypotéky dosáhnete. A dle toho se budete zaměřovat na nemovitosti, či v tomto případě pozemky, na trhu.
I pozemek je třeba zkontrolovat
Když jdete na prohlídku do nějakého bytu, kontrolujete si každou sebemenší drobnost. U pozemku se vám však zdá, že kontrolovat nemusíte prakticky nic, ale opak je pravdou. U pozemku si zkontrolujte, jestli je brán jako stavební, případně jestli splňuje všechno, co k získání statutu „stavební pozemek“ potřebuje.
Pokud jste narazili na pozemek na realitních portálech, respektive je takový pozemek nabízen realitním makléřem, se vší pravděpodobností si makléř zjistil, zdali pozemek stavební je a tuto skutečnost prezentuje. Případně vám může pomoct územní plán, která si můžete snadno stáhnout na internetu. V územním plánu se vidí celé katastrální území, a to dokonce včetně legendy označující, zdali se jedná o zahradu nebo ornou půdu.
Kromě toho, že musí pozemek splňovat všechno pro získání statutu „stavební“ (pakliže už tedy jako stavební není prezentován), zkontrolujte si, zdali k pozemku vede přístupová cesta. Banka se přesně na to bude ptát. Musí vědět či si být jistá, že se ke kusu země, jenž si chcete koupit, dostanete.
Dále se zajímejte o:
- regulaci pozemku,
- zastavitelnost pozemku nebo
- grafické označení části pozemku.
Když je na řadě výstavba
Jelikož mezi nejčastější dotazy klientů patří také to, kdy projekt vlastně řešit, pojďme se chvíli zabývat právě tímto. Řešit projekt v okamžiku, kdy pozemek kupujeme nebo kdy už je pozemek náš? To je oč tu běží. Ideálně ho řešte ve chvíli, kdy je pozemek už váš. Protože jinak za výkon projektu architektovi nebo projektantovi platíte.
Pozitivní je, že ke schválení hypotéky nemusíte mít stavební povolení. Znalec dům ohodnotil, a to pro cenu budoucí čili vyčíslil hodnotu, jakou bude dům mít, když dům na pozemku postavíme. Stačí mu pro stanovení této ceny jen část projektové dokumentace. Hypotéka se poté vyplácí postupně, úvěr se tedy čerpá postupně, banka vám neuvolňuje celou schválenou půjčku najednou. Toto postupné čerpání je fajn. I kdybyste dům postavili dřív a nechali hypotéku rozčerpanou, budete platit nižší úroky alespoň po dobu, než se zabydlíte, nakoupíte potřebné vybavení a podobně.
Různé druhy výstavby lze různě financovat
V současné chvíli můžete různé druhy výstavby také různé financovat. Poradím vám, co je pro vás nejlepší. Ať už stavíte svépomocí, upřednostnili jste stavbu na klíč nebo jinou, jsem Marián Drgo, váš hypoteční specialista.
- FACEBOOK: https://www.facebook.com/hypotekar
- LINKEDIN: https://www.linkedin.com/in/marian-drgo-83005237/
- YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCHloJC1Y5leIoz57iN-nG6A
- WEB: http://mariandrgo.cz/
- TEL: 731757596
Nejnovější komentáře