Věděli jste, že zhruba osmdesáti tisícům lidem končí tento rok fixace hypotéky? Vyplývá tak z posledního reportu bank. A co z toho plyne pro nás? Jednoduše úrokový a splátkový šok. A taky hledání odpovědi na otázku: „Jak snížit splátku nové hypotéky?“ Ať už se refinancování hypoték týká přímo vás nebo někoho ve vašem okolí, pojďme si o tom nejen říct víc, ale také si prozradit několik konkrétních tipů, které se nám v této situaci mohou hodit.

Podtrženo, sečteno – inflace činí 35 %

Pokud se na situaci na trhu s hypotékami podíváme s odstupem, zjistíme, že za poslední tři roky jenom inflace vyrostla v součtu na 35 %. A to je fakt, který se nevztahuje jenom na úvěry, o kterých byla řeč. Znamená to, že prakticky všechno, co nakupujeme nebo užíváme je najednou o 35 % dražší, ne-li o víc. A když nyní skončí fixace hypotéky u řady klientů bank, dojde také k tomu, že nové úvěry budou dražší taktéž. A to znamená i velký splátkový šok, jelikož budeme muset splácet daleko vyšší půjčky bankovním institucím.

Stojí za to však dodat, že na refinancování hypoték jsme připraveni. Já osobně s klientem porovnávám nabídky bank, vybíráme to nejrozumnější řešení, případně se postarám o celý proces, který se týká vyjednávání o úrokové sazbě, žádosti, odhadů nebo kontroly podmínek čerpání úvěru. Stačí mě kontaktovat a společně s mým týmem se pustíme i do toho vašeho „případu“.

Splátky hypoték je možné snížit

Ať už se na refinancování úvěrů podíváme společně nebo se na situaci podíváte sami, v každém případě existují tipy, jak snížit splátky hypoték. Jinými slovy není situace tak bezvýchodná, jak se mnohým možná jeví. Jednou z možností je takzvaná mimořádná splátka. I když ne každý dluh tuto možnost má, několika klientům se to povedlo. Provedli jednorázovou mimořádnou splátku, aby tím snížili jistinu vůči bance, a tím si tedy celkově ponížili i splátku jako takovou.

Jak ale bylo zmíněno, povedlo se to pouze několika klientům, protože tato možnost není všude na stole. Stále má však situace východisko, v tomto případě mluvíme o možnosti prodloužit dobu splatnosti, čímž prodloužíte i celkové přeplácení. Z dlouhodobého hlediska tak utratíte více na úrocích, na druhou stranu v případě budoucího poklesu úrokových sazeb můžete svou hypotéku díky refinancování hypoték dostat zase na výhodnější podmínky, celkově tím znovu zkrátit dobu splácení a ve výsledku tedy i ušetřit tím, že se zkrátí doba zmiňovaného přeplácení.

Pozor na omezení

Samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí. I v tomto případě existují omezení, která mohou nastat u nové nebo stávající banky. Velmi často k těmto omezením patří například maximální akceptovatelný věk (ten je v mnoha bankách do 70 let věku žadatele).

Novela ještě nevešla v platnost

Pozitivní je to, že novela zákona o spotřebitelských úvěrech zatím nepřišla v platnost. Respektive ne ta, která se týká sankcí za předčasné doplácení. Stát se tak má 1. 9. 2024. Pokud se tedy na situaci podíváme právě nyní, i když jste si sjednávali hypotéky například před rokem nebo rokem a půl za 6 %, můžeme hypotéky refinancovat i mimo období fixu bez sankce. Ano, bude to mít dopad na sankce hypotečního specialisty, který úvěr sjednával, ale.

Rádi sledujete videa? Veškeré informace jsem vám také natočil:

I když i mě se to může týkat, rád vám s touto situací pomůžu. Jsem Marian Drgo, váš hypoteční specialista.

Kontaktovat mě můžete kdykoli. Sledovat či kontaktovat mě můžete také na: