gtag('config', 'G-BRJC9LGHSL');

ČNB zvýšila úrokové sazby

Dne 1. 2. 2018 Bankovní rada České národní banky zase zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení úvěru – hlavně hypoték a hotovostních půjček, o 0,25% bodu. Po tomto navýšeni je základní úroková sazba na úrovni 0,75% .

Jaký to má vliv na samotné úrokové sazby hypoték?

Už v průběhu ledna se banky na tento krok ČNB připravovali postupným zvýšením úrokových sazeb hypotéčních úvěru.
Velmi pravděpodobně se bude základní sazba v tomto roce navyšovat ještě 2 až 3x O kolik to bude, je prozatím předčasné spekulovat.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka bude záležet na celkovém stavu ekonomiky.

Úrokové sazby koncem roku 2018?

Na jednu stranu banky už nemají velký prostor na snížení marže, proto bude hrát v prospěch žadatelů/spotřebitelů vliv konkurenčního boje mezi bankami. Proto bude navýšení úrokových sazeb spíše postupné, než skokové.
S velkou pravděpodobností se budou úrokové sazby hypotečních úvěru s 5-ti letou fixací pohybovat nad hranicí 3% p.a.
Podle některých analytiku bude koncem roku 2019 běžná úroková sazba hypoték s 5-ti letým fixem kolem 3,5% p.a.

2 tipy závěrem:

1. V případě, že budete v nejbližší době žádat o hypotéku, nechce si připravit nabídku také na 7mi a 10ti letý fixní období. Navýšení sazby je minimální a delší fix je v dnešním období navýšení úrokových sazeb rozumná volba.

2. Jestli už máte hypotéku s výročím fixu do 2 let, zkuste se ve své nebo v jiné bance optat na moznost refinancovaní až 2 roky před výročím fixu za aktuálních úrokových sazeb. Tento krok je nejrozumnější v kombinaci s delším fixem.

Když už nechcete ztrácet čas, energii a nervy při komunikaci a vyjednávaní se vsemi bankami, abyste si zajistili výhodné podmínky, můžete mě kdykoliv kontaktovat a o vše se postarám za vás.

9 + 5 =