Hypotéka na družstevní byt

Jak financovat koupi družstevního bydlení?

Vybíráte  si družstevní byt? Právě koupě tohoto druhu bydlení má svá specifika. Jak na to?

Při hledání vašeho nového bytu se může stát, že narazíte na byt v družstevním vlastníctvi tzn družstevní byt.

V poslední době je forma družstevního vlastníctví velice oblíbená i u developerů, aby pomohli klientům lehce obejit parametry DTI a DSTI.

V případě, že nevíte co znamenají parametry DTI a DSTI přečtěte si prosím tento článek : https://mariandrgo.cz/hypoteky-po-regulaci-2018

Co znamená družstevní bydlení?

Při koupi družstevního bydlení je třeba brát na zřetel fakt, že se fakticky nejedná o samotnou koupi bytové jednotky, ale o koupi družstevního podílu s právem nájmu družstevního bytu. Vlastníkem bytu tak zůstává bytové družstvo, kupující se stává členem družstva a vlastníkem družstevního podílu.Ze zákona si banka nemůže vzít družstevní podíl jako zástavu, takže není možné využít standardní hypoteční úvěr.
Co s tím?

Zkonzultujte své možnosti ještě před podpisem rezervační smlouvy .

Jak zafinancovat družstevní byt?

Předhypoteční úvěr:

Pokud se vybraný byt bude do 2 let převádět do osobního vlastnictví, můžeme využít tzv. předhypotečního úvěru, kdy banka v prvních maximálně 2 letech nebude mít žádnou zástavu svého úvěru, ale finance vám na koupi už teď poskytne. V okamžiku, kdy bude byt převeden do osobního vlastnictví, banka si na něj dá zástavní právo a následně vše běží jako u standardní hypotéky.

Dozajištění úvěru vhodnou nemovitostí:

Pokud chcete koupit družstevní byt a zároveň vlastní jinou nemovitost, případně někdo z rodiny vlastní dům, byt, stavební pozemek nebo chatu v hodnotě pokrývající potřebné zajištění, pak můžete vyřešit koupi standardním hypotečním úvěrem, tuto možnost nabízí každá banka.
Banka si dá zástavní právo na druhou nemovitost a vše můžete financovat standardní hypotékou. Po převodu bytu do osobního vlastnictví můžeme nemovitost, kterou jste ručili, vyvázat a nechat si zapsat zástavní právo na nový byt.

Kombinace nezajištěných úvěrů nebo úvěru ze stavebního spoření:

Pokud nemůžete využít 2 předchozí varianty řešení, zbývá oslovit stavební spořitelny, které nabízejí nezajištěné úvěry až do výše 2,5 milionů Kč právě na koupi družstevního bydlení.

V případě, že bude kupní cena družstevního podílu vyšší než 2,5 milionu Kč, můžeme chybějící částku vykrýt dalším nezajištěným úvěrem. Tady dejte ale velký pozor na celkovou výslednou splátku !

Toto není moc výhodná varianta, vzhledem k úrokové sazbě 5-6% u nezajištěných překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření a také měsíční výší splátky. V neposlední řadě je to nevýhodné vzhledem k jinému propočtu úroků v případě překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření. Platíte úroky z celé půjčené částky až do doby než se dostanete do řádného úvěru.

Kontaktujte mě a určitě nalezneme optimální řešení.

Zde jsem přípravil video na tohle téma:

Kontaktujte mě a určitě nalezneme optimální řešení.

11 + 11 =