Nakupujte nemovitosti, dokud jsou hypotéky drahé

Drahé hypotéky a do toho nákup nemovitostí? Ano, čtete správně. Jmenuji se Marian Drgo, jsem hypoteční specialista a tvrdím, že je důležité nakupovat nemovitosti, dokud jsou sazby vysoko. Možná už tušíte, kam tím směřuju… Pokud ne, čtěte dál. Pokud ano, tak taky – mám pro vás pár tipů. A nebojte, nejsou to jenom kecy hypotékáře.

 

Hypoteční trh v roce 2023

Sazby hypoték jsou dnes někde na úrovni cca 5,59 % u 5leté fixace. Při téhle sazbě a splatnosti 30 let je měsíční splátka hypotéky cca 5 700 Kč. Jasně, chápu že sehnat byt za milion je v dnešní době utopie – kromě specifických lokalit, kde se kupuji byty na pronájem velice úzké cílové skupině nájemníků.

Všude jinde bude na nákup bytu potřeba těch milionů více.

Množství sjednaných úvěru je v porovnání s předchozími roky výrazně nižší. Některé banky propouštějí, dostupnost hypoték je horší… a to nejenom kvůli vyšším sazbám, ale také kvůli parametrům DTI a DSTI.

To znamená:

– méně lidí dosáhne na hypotéku

– sazby jsou vyšší

– splátky jsou vyšší

… tak proč proboha tvrdím, ať si tu hypotéku vezmete?!

 

Realitní trh – nabídka je najednou velká

Realitní trh je pro nás ve velmi zajímavé situaci. Ceny nemovitosti klesly o cca 30 %, což je pro kupující fakt paráda (nemyslím tím ceny developerských projektů). Nabídka je zároveň velká, v inzerci se objevují i nemovitosti, které by se jinak možná v inzerci nikdy neobjevily. Např. krásné rodinné domy – mnoho z nich jenom pár let starých, k tomu v hezkých lokalitách. Nebo i podobné byty, ať už vhodné na bydlení nebo na investici. To vše můžete dnes a v nejbližších týdnech v inzerci najít snadno. A podle mých zkušeností taková situace nastává tak jednou za 10 let. Dokonce začaly klesat už i ceny staveních pozemků.

 

Proč je dobré shánět nemovitost právě v této době?

Méně lidi na prohlídkách znamená méně konkurence. Je méně zájemců, kteří by vám nemovitost mohli vyfouknout nebo kteří by vám svým zájmem navyšovali kupní cenu až na nesmyslné úrovně, jak tomu bývalo v minulosti.

Teď máte skvělou možnost o kupní ceně vyjednávat. V inzerci už není pomyslná „startovní čára“ pro šroubování ceny směrem nahoru. Ne ne, teď je to spíš startovní čára pro vyjednávání směrem dolů.

Shrňme si to:

– ceny nemovitosti jsou o cca 30 % níž

– na trhu je malá konkurence kupců

– máte možnost vyjednávat o ceně…

… to zní, jak by pro nákup nemovitosti nemohla být lepší doba. Když se bude v médiích psát a mluvit o tom, že ceny nemovitostí už zase stoupají a nemovitostní trh ožívá, je to signál, že vám vlak začíná pomalu ujíždět.

 

Lepší doba pro pořízení nemovitosti nejspíš nenastane

Dalším důvodem, proč lidi vyčkávají s nákupem nemovitosti, je že čekají na nižší úrokové sazby. Ideálně na dobu, až budou zase na úrovni 4 nebo 3 % nebo – jako kdysi – na úrovni 2%… Pro tyhle lidi mám ale špatnou zprávu. Až budou úrokové sazby hypoték zase nižší, zapomeňte na 30% pokles cen. Zapomeňte také na možnost stlačit cenu vyjednáváním. Zapomeňte také na to, že budete mít na výběr z velké nabídky nemovitostí.

Další špatná zpráva je, že tohle časové okno pro nákup nemovitosti se pomalu začne zavírat.

Proč si tím můžu být jistý? Díky predikcím České národní banky. Podle predikcí ČNB totiž koncem příštího roku může být inflace na úrovni 3-4 % . To znamená, že se do té doby budou úrokové sazby hypoték postupně snižovat – a stejně tak se budou snižovat také úroky na spořicích účtech. Je to samozřejmě složitější, ale v základu toto platí.

 

Drahé hypotéky, sazby jsou nahoře, příležitost ale nepočká

Proto byste teď neměli řešit úsporu na úrokové sazbě. Holt si to teď chvilku, jak se říká, „vyžereme“, ale pak to zase bude lepší. No a než to bude lepší, můžete si pořídit nemovitost, hypotéku časem zrefinancovat – a tak si snížit měsíční splátku.

Ale pouze teď si můžete pořídit nemovitost s tak velkou slevou, jaká se nabízí právě teď. Pokud jste si chtěli koupit byt dejme tomu za 5 milionů Kč před rokem a půl, museli jste na něj dát 1 milion z vlastních zdrojů. Dnes takový byt můžete koupit pod 4 miliony a z vlastních zdrojů vám stačí dát 800 000 Kč.

Vysoké úrokové sazby a nižší dostupnost hypoték tak vedou k tomu, že je po nemovitostech nižší poptávka. Větší nabídka tak umožňuje skvělý nákup. Pokud toho chcete využít, nakupujte hned.

 

Zařídím výhodnou hypotéku i pro vás

Pokud na hypotéku nedosáhnete, možnosti jsou napr. spolužadatelé (rodiče nebo třeba partneři), Klikni pro video

Vím, jak si hypotéku může zajistit i majitel nebo spolumajitel firmy. Klikni pro video   nebo Klikni pro článek

A pokud pracujete v IT  nebo jste živnostník v jiném oboru, vybrat co nejvýhodnější hypotéku pomůžu i vám. Klikni pro video  nebo Klikni pro článek